Okna PCV – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Okna PCV to obecnie najpopularniejsza rodzaj stolarki okiennej. Dzięki dobrym parametrom mogą być montowane w większości budynków. Przed decyzją o zakupie warto wziąć pod uwagę kilka elementów.

Okna PCV czy PVC?

Na początek krótkie wyjaśnienie – okna PCV to okna wykonane z polichlorku winylu. Tworzywo to to jeden z najpopularniejszych polimerów używanych do produkcji różnego rodzaju artykułów, o których potocznie mówi się, że są zrobione z plastiku. Znany wszystkim skrót PCV jest w gruncie rzeczy niepoprawny, jednak jego popularność stała się tak duża, że wszedł do powszechnego użytku. Wykorzystywany jest również przez producentów okien.

W ich materiałach często można jednak spotkać się ze skrótem PVC (rzadziej PCW). Nie chodzi jednak o inny rodzaj tworzywa. Są to po prostu poprawne wersje skrótu „polichlorek winylu”. To oznacza, że okna PVC to dokładnie ten sam rodzaj okien, co PCV.

Okno oknu nierówne

Jeśli podjęliśmy już decyzję o montażu okien PCV, warto poczytać więcej na temat parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Taka wiedza pomoże nam w podjęciu decyzji. Ułatwi również rozmowy ze sprzedawcami. Oprócz kwestii takich jak wymiary, kolor skrzydeł i ościeżnic oraz sposób otwierania/zamykania, wybierając je warto też uwzględnić:

  • liczbę komór w profilu;
  • materiał, z którego wykonane są tzw. kształtowniki (czyli elementy wzmacniające plastik, dzięki którym okno jest sztywniejsze);
  • współczynnik przenikania ciepła;
  • przepuszczalność powietrza;
  • współczynnik izolacyjności akustycznej;
  • współczynnik przepuszczalności światła i energii całkowitej (to parametry dotyczące szyb);
  • dodatkowe rozwiązanie takie jak np. wzmocnienia antywłamaniowe.

Oczywiście lista ta nie wyczerpuje wszystkich parametrów, na podstawie których można porównywać poszczególne modele okien PCV. Nie musimy być też ekspertem, jeśli chodzi o każdy z nich. Warto jednak znać podstawy.