Jak działa sprężarka?

Czy wiesz, czym jest sprężarka? Jak działa i czemu jest potrzebna? Sprężarki to urządzenia, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Na przykład mogą być używane do kompresji powietrza lub gazu. Bardzo dużo osób zastanawia się nad tym, jakie sprężarki są najlepsze. Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Sprężarki Atmos mogą być zasilane różnymi rodzajami energii. Najczęściej jest to energia elektryczna, ale są również sprężarki zasilane gazem lub olejem. W przypadku elektrycznej możemy wyróżnić tylko dwie grupy. Pierwsza to sprężarki tłokowe, a druga sprężarki śrubowe. Zasadą działania sprężarek śrubowych jest poruszanie się wirów po spirali, przy tym naciskając powietrze do komory. W przypadku tłokowych, to tłoki poruszają się w cylindrach i rozprowadzają powietrze. Sprężarki śrubowe są znacznie droższe od tłokowych. Z tego powodu stosuje się je tylko w przemyśle, gdzie mogą naprawdę spełniać swoje funkcję. W przypadku tłokowych, możemy je spotkać w gospodarstwach domowych lub na stacjach benzynowych.

Sprężarki mogą być również wykorzystywane do pracy z gorącym powietrzem. Wówczas nazywa się je kompresorami lub turbokompresorami. Sam proces jest bardzo podobny, jedyna różnica to sposób pompowania powietrza i gazu. Do tego rodzaju urządzeń powszechnie stosuje się sprężarki śrubowe, wykonując specjalne modyfikacje pewnych czynników produkcji. Jeśli chodzi o gazy to najczęściej są używane w wtryskarkach.

Podsumowując, sprężarki Atmos mają bardzo zróżnicowaną funkcjonalność i mogą być przeznaczone do różnych celów. Wymagania możemy dostosować do naszych potrzeb, decydując się na jeden z dwóch typów lub innego rodzaju sprężarki. Pamiętajmy, że decydując się na konkretny model powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością i ceną.