Co to jest zasilacz awaryjny?

Zasilacz awaryjny, inaczej system zasilania awaryjnego (UPS – Uninterruptible Power Supply), to urządzenie, które w sytuacji zaniku prądu, jest w stanie przejąć zasilanie podłączonych do niego urządzeń elektrycznych. Takie rozwiązanie jest niezwykle ważne dla firm i instytucji, dla których stały dostęp do prądu jest krytyczny dla prowadzenia działań biznesowych.

Zasilacz awaryjny posiada wygodny system komunikacji z użytkownikem. Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy, natychmiast informuje o tym urządzenia podłączone do sieci. Jest to szczególnie ważne w przypadku awarii prądu, kiedy to zasilacz przejmuje obowiązek dostarczania energii. https://zasilanie-awaryjne.pl/3-zasilanie-awaryjne-ups

Rodzaje zasilaczy awaryjnych

Zasilacze awaryjne różnią się od siebie mocą, wielkością i funkcjonalnościami. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb użytkownika. Na rynku dostępne są głównie trzy typy zasilaczy: offline/standby, line-interactive oraz online.

Zasilacze typu offline, są najprostszym i najtańszym rodzajem. W normalnych warunkach, działają jedynie jako filtr przepięć, w sytuacji zaniku prądu przełączają tryb pracy i zasilają podłączone urządzenia. Z kolei zasilacze typu line-interactive, są bardziej zaawansowane. Dodatkowo posiadają funkcję regulacji napięcia, co pozwala na pracę urządzeń w stabilnych warunkach. Najbardziej zaawansowane są zasilacze online. Dostarczają one prąd bezpośrednio z baterii, co minimalizuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów z dostawą energii.

Jak dobrać zasilacz awaryjny?

Dobór odpowiedniego zasilacza awaryjnego nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na moc, jaka jest nam potrzebna. Dobrze jest też pomyśleć, które urządzenia mają być podłączone do UPS. Ważne jest, aby zasilacz był w stanie dostarczyć im energii w przypadku zaniku prądu.

Ważnym aspektem jest również czas pracy zasilacza na baterii. Zazwyczaj nie jest on długi i wynosi od kilku do kilkunastu minut. Jednak podczas nagłych awarii, tak krótki czas może pozwolić na bezpieczne zamknięcie systemów i zapisanie ważnych danych. Na rynku dostępne są również zasilacze z możliwością dodatkowego podłączenia baterii. To zdecydowanie przedłuża czas pracy na zasilaniu awaryjnym.