Wszystko o bujaczkach dla dzieci

Zdania na temat tego, od kiedy stosować można bujaczek dla niemowlaka są mocno podzielone. Jeśli chcemy stosować bujaczek od narodzin, to zadbajmy o to, aby dziecko spędzało w nim jednak niewiele czasu. Noworodki mają to do siebie, że nie kontrolują pozycji główki i tułowia. Dobrym rozwiązaniem jest na pewno bujaczek dla niemowlaka, który to ma możliwość rozłożenia oparcia do leżącej pozycji.

Doświadczeni fizjoterapeuci zalecają, aby do bujaczków wkładać jedynie maluszki, które już rozwinęły stabilność tułowia, a więc około trzeciego lub czwartego miesiąca życia.

A do kiedy możemy stosować bujaczek u naszego dziecka? Gdy maluszek już zaczyna siadać (około piątego lub szóstego miesiąca życia, należy bujaczek odstawić. W przeciwnym razie bujaczek może przechylić się przy próbie siadania, to na pewno grozi upadkiem. Producenci także wymieniają pewne wagowe ograniczenia, których przestrzegać należy w sposób bezwzględny. Chyba, że jest to wielofunkcyjny produkt, który to możemy przekształcić w krzesełko.

Bujak się przydaje na pewno w sytuacjach, w których rodzicom są potrzebne wolne ręce. Bujaczki potrafią być prawdziwym wybawieniem. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy musimy zrobić pilnie obiad dla całej rodziny, a jesteśmy sami w domu. Jest to możliwe zazwyczaj jedynie wtedy, gdy nasze dziecko słodki śpi. Co zrobić w sytuacji,w  której maluszek jest aktywny? Noszenie dziecka cały czas w nosidle jest kiepskim pomysłem. Także odłożenie dziecka do kojca lub łóżeczka nie jest rozwiązaniem, ponieważ maluszek może da szybko znać, że taki stan rzeczy nie pasuje mu. Po prostu się szybko znudzi.