Wełna mineralna w Izolacji dachu

Nowoczesne rozwiązania izolacyjne dedykowane dla domów rodzinnych są wysoce wydajne. Korzystanie z takich materiałów jak wełna mineralna lub szklana daje gwarancję optymalnej izolacji termicznej danego budynku. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na izolacje dachu oraz strychu, przez które ucieka nawet 1/4 całej energii cieplnej wyprodukowanej w danym gospodarstwie.

Wełna mineralna w izolacjach dachowych 

Za najbardziej skuteczny materiał izolacyjny uchodzi wełna mineralna, dostępna w wersji skalnej lub szklanej. Jest to materiał szczególnie chętnie wykorzystywany w izolacji dachów. Za jego pomocą możesz stworzyć szczelne warstwy przeciwdziałające ubytkom ciepła oraz niewrażliwe na wysokie temperatury w okresie letnim.

Wełna mineralna ma także pozytywne właściwości ochronne. Jest ognioodporna, wrażliwa na promienie UV oraz oddziaływania chemikaliów. Ponadto wełna do izolacji jest łatwo dostępna. Wiele firm specjalizujących się w ogrzewaniu dachów, do których szczególnie należy między innymi: https://thermowhite.info/ korzysta właśnie z różnych gatunków i odmian wełny budowlanej. 

Kluczowe parametry wełny mineralnej

Wszelkie materiały ociepleniowe, w tym także wełnę mineralną, należy oceniać na podstawie jej kluczowych parametrów. Należy wziąć pod uwagę współczynnik przewodzenia ciepła oraz opór cieplny. Niekiedy też podawany jest współczynnik przenikania ciepła. Na podstawie tych parametrów określa się stopień izolacji danego materiału, wyrażany współczynnikiem lambda (λ).

Warto przy tym pamiętać, że wełna nie jest jedyną warstwą izolującą. Pozostałe warstwy dachu oraz ścian – jak choćby płyty gipsowe i kartonowe – również odznaczają się zdolnościami termoizolacyjnymi, które będą wspomagać działanie wełny mineralnej.