Prowadzenie małej firmy

 Wiele osób marzy o tym aby być właścicielem firmy. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest to związane z dużym stresem, koniecznością prowadzenie księgowości i wieloma innymi pracami papierowymi. Zanim rozpoczniemy prowadzenie działalności gospodarczej powinniśmy się zdecydować na rodzaj opodatkowania. Do wyboru jest kilka różnych form. Oprócz tego działalność możemy prowadzić jednoosobowo lub w formie spółki. Spółka może być kapitałowa lub cywilna. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Dokładnie wyjaśni wam to usługi księgowe warszawa Ursynów ja postaram się tylko naświetlić temat.

Jaki rodzaj działalności wybrać?

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z ryzykiem. Jeżeli chcemy ryzyko finansowe sprowadzić niemalże do zera, to wówczas powinniśmy zdecydować się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku bankructwa lub długów odpowiadamy do wysokości majątku spółki. Zupełnie inaczej jest w przypadku jednoosobowej działalności lub spółki cywilnej. Wówczas odpowiadamy całym swoim majątkiem. Z tej perspektywy wybór wydaje się oczywisty, jednak tak nie jest. Dlaczego? Ponieważ pozostaje kwestia wypłaty swojego wynagrodzenia z własnej firmy.

W czym jest problem? Prowadząc jednoosobową działalność cały nasz dochód jest do dyspozycji od razu. Jeżeli tylko wpłynie na konto, może to być nasze prywatne konto, to wówczas pieniądze są już nasze. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wygląda to inaczej. Pieniądze są spółki i musimy w jakiś sposób je wypłacić. Np. jako dywidendę lub jako wynagrodzenie członka zarządu. Sposobów jest wiele, warto takie sprawy poruszać z księgowym.