Kiedy warto zdecydować się na leczenie uzależnień?

Bez wątpienia, uzależnienie to poważny problem, z którym obecnie zmaga się wiele osób. Niestety uzależnienie jest uwarunkowane wieloma czynnikami genetycznymi, jak również czynnikami środowiskowymi. Leczenie uzależnień młodzieży, ma na celu uporanie się z wieloma różnymi problemami, takimi jak na przykład alkoholizm, narkomania, czy też na przykład uzależnienia behawioralne, do których zaliczyć możemy na przykład hazard, zakupoholizm, czy też seks. Zatem, koniecznie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest leczenie i terapia uzależnień młodzieży? Czy jest to skuteczne rozwiązanie? Czym kierować się przy wyborze specjalisty, który nam się pomoże uporać z naszym uzależnieniem?

Jakie uzależnienia można leczyć?

Kiedy już zdamy sobie sprawę z tego, że jesteśmy uzależnieni i to właśnie uzależnienie ma negatywny wpływ na nasze stosunku rodzinne, sprawy zawodowe, finansowe, jak również wiele innych płaszczyzn naszego życia. To właśnie oznaczać będzie że niestety nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami i potrzebujemy potrzeby z zewnątrz. Jeżeli mamy problemy w pracy, zalegamy z różnymi obowiązkami, spóźniamy się do pracy, kłócimy się z rodziną o pieniądze, które wydajemy na różne substancje psychoaktywne. Ale to jest tylko wierzchołek góry lodowej. Jeżeli nasz nałóg nie pozwala nam rozwijać się dalej, to wszystko to może sprawiać że stracimy pieniądze, zerwiemy relacje z przyjaciółmi, czy też nam się rodzina rozpadnie.

Leczenie uzależnień młodzieży – czy potrzebna jest pomoc specjalisty?

Trzeba przyznać, że nałogi mają bardzo zły wpływ nie tylko na osobę uzależnioną, ale również na całe jej otoczenie. Dlatego też każde uzależnienie musi być leczone poprzez terapię, która ma na celu znaczne ograniczenie zachowań kompulsywnych. Bardzo częste są szczególnie uzależnienia od alkoholu, od narkotyków oraz od nikotyny. Zarówno leczenie alkoholizmu, narkomanii, czy też uzależnienia alkoholu powinno być prowadzone przez specjalistę od terapii uzależnień i do tego musi być wspierane elementami terapii behawioralnej, a do tego jeżeli będzie taka potrzeba, powinno się zastosować również środki farmakologiczne. W wypadku ośrodków które zajmują się trapią narkomanów, zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia z uzależnieniami od kilku substancji, które zmieniają nastrój, a więc od leków, jak również od narkotyków, czy też od alkoholu. Można zauważyć, że z biegiem czasu uzależnienie od alkoholu będzie rzadziej spotykane.

Kiedy udać się do specjalisty

Można zauważyć, że wiele osób uzależnionych, bardzo często ignoruje swój problem, usprawiedliwiając picie alkoholu, czy też przyjmowanie środków psychoaktywnych nadmiernym stresem, potrzebą zrelaksowania się, zmęczeniem, czy też potrzebą dodania sobie odwagi. Bardzo często postrzegamy osobę uzależnioną jako bezdomną, zaniedbaną, bez pracy, która poddaje się codziennie swojemu nałogowi. Tym samym robimy takiej osobie krzywdę. Może się ponieważ okazać że osoba na wysokim stanowisku, szanowana, może mieć problem z nałogiem.