Jak codzienne spacery wpływają na nasz organizm?

Chodzenie jest jedną z najbardziej podstawowych czynności ludzkich i powszechnie uważane jest za kluczowy element zachowania zdrowia. Ale ile chodzenia wystarczy, aby czerpać korzyści? Aby uzyskać pomysł, zastanówmy się, jak chodzenie może wpływać na nasze ciała.

Układ sercowo-naczyniowy

Chodzenie zwiększa przepływ krwi przez serce i płuca oraz poprawia krążenie krwi w całym ciele. Pomaga nam również utrzymać tętno na zdrowym poziomie. Poprzez pompowanie większej ilości tlenu w całym organizmie, codzienne chodzenie może nawet pomóc Ci myśleć wyraźniej.

Z czasem regularne chodzenie wzmocni Twoje kości i mięśnie, poprawi równowagę i koordynację, zmniejszy ból i sztywność stawów, pobudzi metabolizm i pomoże Ci utrzymać zdrową wagę.

Układ odpornościowy

Jedno z badań wykazało, że osoby, które spacerowały przez zaledwie 15 minut dziennie, zmniejszyły ryzyko przeziębienia o 50 procent. Regularne chodzenie może również pomóc w zapobieganiu osteoporozie (słabe kości) i cukrzycy typu 2. I nie musi to być wszystko na raz – według badania przeprowadzonego przez National Cancer Institute, nawet trzy 10-minutowe spacery dziennie były powiązane z niższymi wskaźnikami raka okrężnicy u mężczyzn. Potrzeba więcej badań na temat tego, jak długo musimy spacerować każdego dnia, aby te efekty miały miejsce, ale wiemy, że nigdy nie jest za późno (lub za wcześnie). Spacer daje również możliwość spalania kalorii. Można to kontrolować za pomocą aplikacji liczących kroki.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://bizsport.pl/ .